Hende: ma is szuverenitásunk védelme a legfontosabb ügy
A szuverenitást nevezte a legfőbb nemzeti értéknek a honvédelmi miniszter kedden Budapesten, a nemzeti gyász emléknapján, a rákoskeresztúri Új köztemetőben tartott megemlékezésen.
Hende Csaba kifejtette: 1956 megmutatta, hogy legfőbb nemzeti értékünk és érdekünk a szuverenitás, az, hogy magunk dönthessünk és hogy magunk is döntsünk a sorsunk felett.
"Ha tudni akarjuk, mi is legyen az a szabadság, amit követnünk kell, az 56-osokra figyelünk", akik mindenüket kockára tették, mindent feláldoztak a nemzet szabadságáért - mondta a miniszter, hozzátéve, "ma is ez a legfontosabb magyar ügy": szuverenitásunk védelme, és ha kell, csorbítatlanságának visszaszerzése.
Azokra "a hős katonákra emlékezünk", akik tudták, mit kell tenniük; október 23. és november 4. között hatalmas utat jártak be: a néphadseregből újra honvédség lett. Mindenhol ott voltak, ahol szabadságharcosok harcoltak: a Schmidt-kastélynál, a Széna téren, a Corvin közben, a Juta-dombnál és még sok helyen - hangoztatta Hende Csaba.
A miniszter a nemzeti emlékhelyen tartott ünnepségen kiemelte: a 301-es parcella tanúja volt annak, "amint gyászban és könnyek között a csoda újjászületett". 1956 hőseinek újratemetése - bármennyire is igyekezett azt ellenőrzése alá vonni a haldokló rendszer, s a velük együttműködő és már a jövőre kacsingató társutascsoport - egy új találkozás, egy új kezdet színhelye volt - fogalmazott Hende Csaba.
Radnainé Fogarasi Katalin, a Nemzeti Örökség Intézetének elnöke azt mondta: kötelességünk emlékezni és emlékeztetni az 1956-os szabadságharc és forradalom hőseire. Mint felidézte: a Nemzeti Emlékezet Bizottsága és az intézet kezdeményezésére 2013 óta november 4. hivatalosan is a nemzeti gyász napja.
A közelmúltban - ugyancsak a bizottság és az intézet kezdeményezése nyomán - a rákoskeresztúri Új köztemetőben található nemzeti emlékhely is megújult - emelte ki Radnainé Fogarasi Katalin, hozzátéve: azt szeretnék, ha a nemzeti emlékhely megújításának második üteme is megkezdődne, s annak részeként létesülne egy látogatóközpont, ahol az emberek megismerhetnék az emlékhely és a parcellák történetét.
A megemlékezés végén a kormány, az Országgyűlés, parlamenti pártok, és további szervezetek képviseletében koszorúkat helyeztek el az emlékhelyen. Ezt követően Hende Csaba és Boross Péter egykori miniszterelnök, a Szabadságharcosokért Közalapítvány elnöke bejárta a Kisfogház Emlékhelyet, és elhelyezte az emlékezés virágait.
(MTI) november 4., kedd 16:51